POŻARY PODZIEMNIE:
Działania gaśnicze w przypadku dużych pożarów podziemnych polegają głównie monitorowaniu sytuacji pożaru jego ograniczaniu i niedopuszczaniu do rozprzestrzeniania się po za pokład. Pokład należy obkopać rowem .Rów powinien przecinać pokład torfu aż do gleby mineralnej albo sięgać nieco poniżej poziomu wody gruntowej. Małe pożary podziemne znajdujące się przy powierzchni należy odkopać i zalać woda.
GASZENIE POŻARÓW PRZYZIEMNYCH. Leśne pożary przyziemne najczęściej likwiduje się przez lokalizację i tłumienie. Gaszący powinni przekopać przed czołem pożaru równoległy pas szerokości 2 do 5 m. i pozostać za nim jako ubezpieczenie.Równie dobre skutki gaśniczej daje zastosowanie tłumic. W razie możliwości skorzystania z wody należy posługiwać się hydronetkami wężami pożarniczymi lub liniami szybkiego natarcia. Zaleca się stosowanie prądów rozproszonych lub mgłowych.pianotwórczego.
GASZENIE POŻARU WIERZCHOŁKOWEGO. Pożar leśny wierzchołkowy likwiduje bądź przez bezpośrednią lokalizację i gaszenie. Bezpośredniej lokalizacji dokonuje się przez wycięcie pasa drzew szerokości 50 do 100 m. albo za pomocą detonacji materiału wybuchowego ułożonego równolegle do czoła pożaru. Ograniczenia pożaru wierzchołkowego można wykorzystać tak zwany przeciw pożar czyli wypalanie runa leśnego i innych materiałów stojących na drodze pożarowi. Jednak najbardziej skuteczną metodą gaśniczą jest tak zwane wykonanie przesieki .Czas jaj wykonywania zależy od : - wieku drzewostanu , -jego zawartości oraz liczby ludzi i ilości sprzętu. *Drzewostan stary [ III, IV klasa wieku, 40 do 80 lat] pas szerokości 50 m. i długości 200 m. grupa 16 ludzi wyposażona w 8 pił motorowych i siekiery jest w stanie wyciąć w ciągu 60 do 80 minut. Drzewa zawsze zwala się w stronę pożaru.